وب جهان گستر

  اين پژوهش به همراه دوره‌اي از سرمايه‌گذاري شخصي بنياد ملي علوم آمريكا براي ايجاد يك ستون فقرات اينترنت جديد، سبب شد تا مشاركت‌هاي جهاني آغاز گردد و از اواسط دههٔ ۱۹۹۰، اينترنت به صورت يك شبكهٔ همگاني و جهان‌شمول در بيايد. وابسته شدن تمامي فعّاليت‌هاي بشر به اينترنت در مقياسي بسيار عظيم و در زماني چنين كوتاه، حكايت از آغاز يك دوران تاريخيِ نوين در عرصه‌هاي گوناگون علوم، فناوري، و به خصوص در نحوه تفكّر انسان دارد. شواهد زيادي در دست است كه از آنچه اينترنت براي بشر خواهد ساخت و خواهد كرد، تنها مقدار بسيار اندكي به واقعيت درآمده‌است.

  اينترنت سامانه‌اي جهاني از شبكه‌هاي رايانه‌اي به هم پيوسته است كه از پروتكلِ «مجموعه پروتكل اينترنت» براي ارتباط با يكديگر استفاده مي‌كنند. به عبارت ديگر اينترنت، شبكهٔ شبكه‌ها است كه از ميليون‌ها شبكه خصوصي، عمومي، دانشگاهي، تجاري و دولتي در اندازه‌هاي محلي و كوچك تا جهاني و بسيار بزرگ تشكيل شده است كه با آرايه وسيعي از فناوري‌هاي الكترونيكي و نوري به هم متصل شده‌اند. اينترنت در برگيرنده منابع اطلاعاتي و خدمات گسترده‌اي است كه برجسته‌ترين آنها وب جهان‌گستر و رايانامه هستند. سازمان‌ها، مراكز علمي و تحقيقاتي و موسسات متعدد، نيازمند دستيابي به شبكه اينترنت براي ايجاد يك وب‌گاه، دستيابي از راه دور وي‌پي‌ان، انجام تحقيقات و يا استفاده از سيستم رايانامه، هستند. بسياري از رسانه‌هاي ارتباطي سنتي مانند تلفن و تلويزيون نيز با استفاده از اينترنت تغيير شكل داده‌اند ويا دوباره تعريف شده‌اند و خدماتي جديد همچون صدا روي پروتكل اينترنت و تلويزيون پروتكل اينترنت ظهور كردند. انتشار روزنامه نيز به صورت وب‌گاه، خوراك وب و وب‌نوشت تغيير شكل داده‌است. اينترنت اشكال جديدي از تعامل بين انسان‌ها را از طريق پيام‌رساني فوري، تالار گفتگو و شبكه‌هاي اجتماعي به وجود آورده‌است.

  در اينترنت هيچ نظارت مركزي چه بر امور فنّي و چه بر سياست‌هاي دسترسي و استفاده وجود ندارد. هر شبكه تشكيل دهنده اينترنت، استانداردهاي خود را تدوين مي‌كند. تنها استثنا در اين مورد دو فضاي نام اصلي اينترنت، نشاني پروتكل اينترنت و سامانه نام دامنه است كه توسط سازماني به نام آيكان مديريت مي‌شوند. وظيفه پي بندي و استاندارد سازي پروتكل‌هاي هسته‌اي اينترنت، IPv4 و IPv6 بر عهده گروه ويژه مهندسي اينترنت است كه سازماني بين‌المللي و غيرانتفاعي است و هر فردي مي‌تواند در وظايفشان با آن مشاركت كند.

  در زبان انگليسي واژهٔ Internet هنگامي كه به شبكه جهاني مبتني بر پروتكل IP اطلاق مي‌گردد، با حرف بزرگ در اول كلمه، نوشته مي‌شود.
  در رسانه‌ها فرهنگ عامه، گاه با اينترنت به صورت يك مقوله عمومي و مرسوم برخورد كرده و آن را با حرف تعريف و به صورت حروف كوچك مي‌نگارند(the internet)
  در برخي منابع بزرگ نوشتن حرف اول را به دليل اسم بودن آن جايز مي‌دانند نه براي صفت بودن اين واژه.
  واژهٔ لاتين the Internet چنانچه به شبكهٔ جهاني اينترنت اشاره كند، اسم خاص است و حرف اوّلش با حروف بزرگ آغاز مي‌شود(I). اگر حرف اوّل آن كوچك باشد مي‌تواند به عنوان شكل كوچك شده كلمه Internetwork برداشت شود كه به معني ميان شبكه است. واژه «ابر» نيز به صورت استعاري، به ويژه در ادبيات رايانش ابري و نرم‌افزار به عنوان سرويس، براي اشاره به اينترنت به كار مي‌رود.
  اينترنت در برابر وب
  غالباً در گفتگوهاي روزمره از دو واژهٔ «وب» و «اينترنت»، به اشتباه، بدون تمايز زيادي استفاده مي‌شود، اما اين دو واژه معاني متفاوتي دارند. اينترنت يك سامانه ارتباطي جهاني براي داده هاست، زيرساخت‌هاي نرم‌افزاري و سخت‌افزاري است كه رايانه‌ها در سراسر جهان به يك‌ديگر متصل مي‌سازد. در مقابل، وب يكي از خدماتي (سرويس) است كه بر روي اينترنت ارائه مي‌شود و براي ارتباط از شبكه اينترنت بهره مي‌جويد. وب مجموعه‌اي از نوشته‌هاي به هم پيوسته(web page) است كه به كمك ابرپيوندها و نشاني وب (URL) به يكديگر پيوند خورده‌اند.

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان